Diákmunka – A biztos pont egy változó világban
A világ körülöttünk folyamatosan átalakul. Digitalizáció, mesterséges intelligencia, hibrid munkavégzés, gazdasági kihívások: ezek mind olyan tényezők, amelyek időről időre új kereteket rajzolnak a munkaerőpiacon. Egy dolog azonban a folyamatos változás ellenére is állandó maradt: a diákmunka relevanciája.
Mióta van diákmunka Magyarországon?
A diákmunka szervezett formája Magyarországon az 1980-as évek végén, 1990-es évek elején indult el, az iskolaszövetkezetek megjelenésével. Ezek az intézmények lehetővé tették, hogy a nappali tagozatos tanulók hivatalosan, adózva, mégis rugalmas formában vállaljanak munkát – főként nyáron, szünidőben.
A 2000-es évektől kezdve – ekkor alapult az euDiákok Iskolaszövetkezet is – a szektor látványos fejlődésen ment keresztül: egyre több terület nyílt meg a diákok előtt, már nemcsak fizikai munkákban, de adminisztratív, ügyfélszolgálati, IT és kreatív területeken is elérhetővé vált a foglalkoztatás. Ma pedig már izgalmas belegondolni, hogy saját applikációval rendelkező iskolaszövetkezetek működnek, a toborzás és munkaszervezés digitalizált, az adminisztráció sokkal egyszerűbb, és a munkavállalás könnyebben tervezhető.
Az utóbbi években növekvő tendencia mutatkozik a 15-24 éves korosztály foglalkoztatása terén Magyarországon a KSH (2023) adatai szerint. 2022-ben közel 30%-uk volt foglalkoztatott (27,6%), míg 2009-ben csak 18,7%-uk. Európai szinten is jól állunk ugyanis Eurostat (2023) által számított munkanélküliségi ráta a fiatalok körében az átlagnál kedvezőbben, 10,6%-on alakult. Ezzel hazánk a legalacsonyabb rátával rendelkező országok között helyezkedett el 2022-ben.
Miért működik a diákmunka még mindig?
Mert időtálló alapelveken nyugszik: rugalmasságon, alkalmazkodóképességen és kölcsönös előnyökön.
A diákmunka nemcsak a fiatalok számára jelent lehetőséget a tapasztalatszerzésre, hanem a cégek számára is gyorsan mozgósítható, költséghatékony munkaerőforrást biztosít – különösen olyan időszakokban, amikor hirtelen megnövekedett igény lenne több munkavállalóra.
Ráadásul a Z generációs fiatalok magabiztosan mozognak a digitalizált környezetben, így a technológiai fejlődés nem akadály, hanem erősség számukra, ami új perspektívákat nyithat meg a cégek számára is.
Hogyan támogatjuk partnereinket?
euDiákok Iskolaszövetkezetünk nem csupán munkaerőt biztosít, hanem személyre szabott megoldásokat kínál partnerei számára:
- Rugalmasság: gyors válasz bármilyen volumenű igényre.
- Költséghatékonyság: diákmunka konstrukcióval optimalizálhatóak a költségek és a munkaráfordítás.
- Dedikált kapcsolattartó: a személyes jelenlétünk és elérhetőségünk alapját képezi a bizalomnak.
- Digitális megoldások: saját fejlesztésű alkalmazásunkkal egyszerűsítjük a folyamatokat és lekövetjük a diákok igényeit.
- Országos lefedettség: az egész országra kiterjedő támogatást biztosítunk.
A jövő munkavállalói már itt vannak
A diákok nemcsak ma, hanem a jövőben is értékes tagjai lehetnek a cégeknek: számos olyan diákunk van, akik évente visszatérnek ugyanahhoz a céghez, ha lehetőségük van rá.
Nem ritka az sem, hogy egy-egy diákmunka-pozícióból indulva évek alatt komoly szakmai karriert épít valaki – akár a partnercégeinknél, akár nálunk, az euJobsnál folytatva útját.
Bármilyen gyorsan is változik körülöttünk a világ, mi hiszünk benne, hogy a rugalmas és személyre szabott megoldások mindig megőrzik az értéküket. A diákmunka pontosan ilyen! Amennyiben Ön is elgondolkozott már a diákfoglalkoztatáson, keresse munkatársinkat!